- Получаване на връзка
- X
- Имейл
- Други приложения
- Получаване на връзка
- X
- Имейл
- Други приложения
Днес Лазанята е от Дени,
макар и да си призная нищо не може да се сравни с тази на Ели, която ще намерите по-надолу в нашия блог. Все пак тя прави тестото за блатовете и полага далеч по-големи усилия от мен. Но какво да ви кажа с две малки деца вкъщи, както се казва - като няма риба и ракът е риба.
Важното е ,че и така се изяде и хареса, когато ни се прияде традиционна, просто отиваме на гости у Ели и най-хубавото е, че за нас е останала само най-хубава част - похапването. Да не ви баламосвам повече - нека ви покажа как набързо приготвих Макаронената си лазаня.
За да не пропускате предложенията ни, последвайте ни на нашата страница:
https://www.facebook.com/vkusotiikibg/?ref=pages_you_manage
и в нашата кулинарна група, където вие също може да споделяте рецепти:
https://www.facebook.com/groups/851951712366118/?ref=share
Необходими продукти:
- 1 пакет макарони по избор
- 700 гр. кайма - по възможност телешка
- 1 гл. лук
- 1 морков
- 2 скилидки чесън
- 2-3 ч.ч доматено пюре или 3-4 белени домати, или бурканче готово пюре за лазаня
- 50мл. пр мляко за каймата
- 50мл. вино по избор
- 1 купичка брашно
- 250-300 мл. пр мляко за бешамела
- 3-4 кубчета масло
- настърган пармезан
Подправките са: щипка сол, черен пипер, 2 с.л червен пипер, 1 к.л босилек, 1 дафинов лист.
Начин на приготвяне:
- Първо сварих макароните по начина описан на опаковката и ги свалих от котлона, но ги оставих във водата, за да не изсъхнат прекалено, докато приготвя останалите неща.
- След това се захванах с каймата - запържих лука с морковите и чесъна. Към тях добавих каймата и разбърках със съвсем малко вода, за да се раздроби по-лесно. След това добавих червения пипер, доматите и щипка захар. Прибавих малко черен пипер, сол на вкус и босилек. Разбърках ги добре и когато подправките се смесиха добре с каймата - добавих прясното мляко и виното. Оставих ги да си къкрят на слаб огън и се захванах с бешамела.
- За целта разтопих доста масло с 1 с.л олио в дълбок тиган, но не касерола*, и запържих брашното бързо, за да стане като крем. След това с помощта на шпатула - дървена или силиконова, разбърквах докато добавям прясното мляко. Което впрочем трябва да е или топло, или със стайна температура. Накрая добавям пармезана, разбърквам и дафинов лист и оставям леко да къкри на много бавен огън, като разбърквам периодично, докато се сгъсти.
- Когато всички компоненти са готови започвам с нареждането. - Първо малко от сместа с каймата, после макарони, колкото да покрият дъното, следва отново кайма,бешамел,малко пармезан и отново макарони,кайма,бешамел и пармезан. Приключваме последния ред с пармезан примесен с кашкавал и слагаме да се пече. Понеже почти всичко е готово печенето отнема не повече от 30 мин на 200 градуса или за по-сигурно докато Лазанята придобие хубав загар.
******
Знам, може би мързеливата лазаня ще звучи по-добре, но аз си се гордея с нея и държа да я наричам - макаронена. Впрочем бешамела към нея може да се приготви и по друг начин, за да сме сигурни, че няма да се образуват бучки - брашното се разбива в прясно мляко предварително и така се разтваря със сигурност, все пак не сме италианци и можем да си побългарим всичко.
Шегата на страна, но така става бързо, лесно и доста вкусно!
- Получаване на връзка
- X
- Имейл
- Други приложения


Коментари
Публикуване на коментар