Картофени кошнички с пиле и зеленчуци

Питката на баба Видка

 Днес е ден за месене на питка. На най-вкусната питка.

Вече сме ви показвали как един вид питка, месене на фокача и тесто за пица, обаче днес ще готвим нещо семейно, много класическо и ужасно вкусно - питката на баба. За мен е важно семейните рецепти да се съхранят, за това и съм събрала едно тефтерче с рецептите на моите баби, всъщност на хората от рода, понеже се славим с особени кулинари - в това число не включвам себе си, но се надявам един ден внуците ми да с радост да усвояват рецептите, които съм им приготвяла. Така, да вървим по същество, защото се отплеснах!


За да не пропускате предложенията ни, последвайте ни на нашата страница:

https://www.facebook.com/vkusotiikibg/?ref=pages_you_manage


и в нашата кулинарна група, където вие също може да споделяте рецепти:

 https://www.facebook.com/groups/851951712366118/?ref=share





Необходими продукти:

  • 3 бр. яйца – 2 цели и един белтък, жълтъка на едното яйце се отделя за намазване
  • 1 ч.л сол, 1 к.л захар
  • 1/2 кофичка кисело мляко
  • 1 к.л сода бикарбонат
  • 1 с.л олио
  • жива мая - малко повече от половин кубче, може би 2/3ти
  • брашно, колкото поеме 
  • 1 голям пакет масло


Начин на приготвяне:

  • Първо приготвяме продуктите - маята се разтвамя в чаена чашка хладка вода и се оставя настрана. Содата шупва в млякото, а брашното е добре да се пресее предварително - аз обикновено си пресявам 1 цял пакет. Яйцата трябва да са на стайна температура. Преминаваме нататък.  

  • Първо се смесват течните съставки - разбиват се яйцата със солта и захарта, добавяме шупналото мляко и рак разбъркваме, после слагаме чашата с мая като добавяме една лъжица брашно, за да се получи нещо като импровизирана квас - разбъркваме. 
     

  • Накрая започва постепенното добавяне на брашно и когато спре да лепне вадим от купата и започваме да месим. Месенето отнема около 10 минути. Тестото се връща в купата и се остава да втаса, докато удвои обема си.
  • Втасалото тесто се омесва набързо и разделя на 4 топки. всяка от топките се разточва на лист с дебелина около 5мм, като за пица, и се начазва ОБИЛНО  с масло навсякъде! 

  • 4те пласта се нареждат един върху друг и се навиват на руло. Рулото се реже на шайби с дебелина около пръс и половина два и се нареждат в предварително намазана с масло тава.
  • Подредената форма се оставя да втаса, докато парчетата запълнят тавата. Ако я приготвяте лятото, също като мен, това ще отнеме не повече от 5 минути.
  • Преди да се сложи във фурната се намазват с отделения в началото жълтък и се пече на 200 градуса, за около 30 минути.



******

Сега, когато приготвих питката сме в сезона на жегите, но не съм се зяхванала, за да я топя в някоя вкусна и сочна манджичка. Както някой от вас вече знаят вкъщи имаме 2 деца, едно от които тепърва прохожда. Във връзка с това бабата на съпруга ми каза, че трябва да омеся питка и да я раздам бягайки на близки и приятели - това ще е интересно - аз ли ще бягам, те ли ще ме гонят, ама питката трябва да свърши. Освен всичко останало въпросната питка за прощъпулник се приготвяла само в Сряда, защо - не знам, ама на днес е Сряда, питката е на лице и предполагам, че когато малкия се събуди от обедния си сън, някак си магически ще започне да върви и да бяга. Стискайте ми палци. В прочем, питката трябвало и да е леко сладка, за да може детето да крачи сладко в живота и бях планирала да сложа малко мед в тавата, ама забравих. Простено ми е, все пак навън е 365 градуса, а аз меся питка, така че с мед и без мед, пак си е чудна! Желая ви добър апетит и ще съм искрено щастлива, ако тази наша семейна рецепта ви хареса и коментирате как ви се е получило!









Коментари