Картофени кошнички с пиле и зеленчуци

Пържени тиквичи - във фурна

 В сезона на жегите, когато тиквичките вереят, е супер да ги похапваме редовно. Има много и различни рецепти за приготвянето им - в нашият блог сме представили няколко, но сега ще ви покажем как да НЕ пържите тиквички, когато навън е 40 градуса. Вярваме, че никой не изгаря от желание да пържи себе си и храната, но какво да правим, когато всички вкъщи ги обичаме - сега ще ви покажем.

Вкусът е същият, но си спестяваме потенето над тиганите!



За да не пропускате предложенията ни, последвайте ни на нашата страница:

https://www.facebook.com/vkusotiikibg/?ref=pages_you_manage


и в нашата кулинарна група, където вие също може да споделяте рецепти:

 https://www.facebook.com/groups/851951712366118/?ref=share



Ние сме подбрали шарени тиквички - жълти и тъмнозелени, обаче по същия начин можете да приготвите и класическите светли тиквички.

Необходими продукти:
  • 4-5 броя тиквички – или повече, или по-малко
  • 2-3 с.л галета
  • 2 с.л брашно
  • 1 к.л сол
Начин на приготвяне:
  • Тиквичките се измиват и нарязват на НЕ тънки шайби, като отстраняваме двата края на зеленчука. Подреждаме ги в тава или друг подходящ съд и леко ги посоляваме, за да избие водата от тях. Стоят подсолени за около 5 минути, докато подготвим брашняната смес.


  • В чиния смесвме галетата, брашното и солта. Подготвяме тавата, в която ще ги печем, като ние я застиламе с алуминиево фолио, но може и с хартиено такова. напазваме фолиото с мазнина по избор, като по-добър ще е вкуса, ако използвате олио за целта.


  • Вече отделилите вода тиквички се забърсват леко със хартия, колкото леко да се попие водата и леко се овалват в брашняната смес. подреждат се в тавата и отново леко ги напръскваме с олио. Пекът се на 200 градуса, докато придобият загар.
* Готовите тиквички се поднасят с млечен сос. За целта - разбъркайте 1 кофичка кисело мляко с 1 с.л зехтин, 1 скилидка чесън и копър по избор.



******
Вероятно няма кой да им устои, особено поднесени по този здравословен начин. ЩЕ ви издам една тайна - приготвих ги за първи път, когато бях бременна с второто Чадо, понеже си умирах за пържени тиквички, но в онзи момент пърженото хич не ми понасяше на стомаха. Е, реших да си ги изпека, пък каквото стане - такова. Да, ама станаха толкова вкусни, че вечерта реших отново да направя за мъжа и голямото ни дете. Не си признах, че са печени, а те изобщо и не разбраха, дори съпругът ми ме попита как така съм отделила мазнината от тях и дали се чувствам добре след като съм яла пържено. След още няколко вечери на "пържени тиквички" си признах каква е истината.

Надяваме се да ви хареса! 





Коментари